HABERLER

Haber

23/08/2019 im2019 Ulusal İçmimarlık Öğrencileri Proje Yarışması başvurularında SON TARİH 30 AĞUSTOS 2019!

Sevgili İçmimarlık Öğrencileri,


Geçtiğimiz yıl birincisi MEF Üniversitesi İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Bölümü’nün ev sahipliğinde düzenlenen im Ulusal İçmimarlık Öğrencileri Proje Yarışması’nın ikincisi, TMMOB İçmimarlar Odası adına İstanbul Şubesi’nin ortaklığıyla bu yıl Bahçeşehir Üniversitesi İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Bölümü ev sahipliğinde gerçekleşecektir.  

 

Yarışma başvuruları www.im2019.org adresinden elektronik olarak yapılmaktadır. Katılım koşulları ve diğer tüm merak ettikleriniz için web sitesini ziyaret edebilirsiniz. 

 

Yarışmanın takvimi:                                                    

  • Projelerin dijital teslimi için son tarih                               30 Ağustos 2019
  • Projelerin dijital değerlendirmesi (ön eleme)                         Eylül 2019
  • Jüri Değerlendirmesi [BAU KUZEY KAMPUS]                    Ekim 2019
  • Ödül Töreni ve Kolokyum [BAU KUZEY KAMPUS]             Ekim 2019

Haber

17/08/2019 17 Ağustos Depremi

17 Ağustos 1999
Marmara Depremi

17.08.2019

17 Ağustos 1999 Marmara depreminin üzerinden tam 20 yıl geçmesine rağmen acımız ve üzüntümüz hala tazeliğini korumaktadır.

Deprem felaketleri yapıya verilmesi gereken önemi bir kat daha ortaya koymuştur. Çöken binaların çoğunun bilgisizce yapılan müdahalelerden ya da uygun ve yeterli malzeme kullanılmadığından kaynaklandığı ortaya çıkmıştır.

Ayrıca deprem güvenliği açısından iç mekân düzenlemelerinin önemi yaşanan büyük felaketler sonucu fark edilmiş olmasına rağmen, İmar Kanunu kapsamında çıkarılan Planlı Alanlar İmar Yönetmeliğinde içmimari projenin, mimari proje kapsamına alınmaması nedeniyle halen iç mekâna dair düzenlemeler mimari projeye kapsamında ehil olmayan kişilerce yapılmaya devam etmektedir.

Bu durum ülkemizin milli servetin zayi olması gibi ekonomik etkilerinin dışında denetimsiz olarak üretilen mekânlar ile kamu güvenliğini de tehlikeye atmaktadır. Tasarım ve uygulama hataları sebebiyle yaşadığımız can kayıplarının telafisi ve özrü olamaz.
İçmimarlar olarak gerek meslektaşlarımız gerek birlikte çalıştığımız mimar ve mühendislerin haklarını korumak ve kamu faydası açısından yapı planlama, üretim ve denetim sürecinde içmimarların aktif rol alması gerekliliğine inanmaktayız. Bu durumun sadece yasaların gereği değil çağımızın zorunluluğu, uzmanlaşmanın doğal bir getirisidir.

Milletimizin bir daha böyle acılar yaşamaması temennilerimizle, bu büyük felakette hayatını kaybedenleri saygıyla anıyor bir kez daha Allah’tan rahmet, ailelerine de başsağlığı diliyoruz.

Saygılarımızla,

TMMOB İçmimarlar Odası
24. Dönem Yönetim Kurulu

Haber

09/08/2019 IFI TASARIM FARKLILIĞI ÖDÜLLERİ (IFI DDA)

Son Başvuru Tarihi: 25 Ağustos 2019

Küresel bir tasarım yarışması olan IFI'ın Tasarım Farklılığı Ödülleri (IFI DDA), dünyanın her yerinden tamamlanan iç mekan projelerinin kaliteli bir jüri tarafından değerlendirilmesini sağlar.

Yarışmaya giriş kategorileri; Habitat, Çalışma, Sağlık, Rahat zaman, Öğrenme, İnsani, Sürdürülebilirlik ve Öğrenciden oluşmaktadır.

Yarışmadaki değerlendirme kriterleri ise;

1. Özgünlük ve orijinallik: Kavramsal çerçevenin netliği, yaratıcılık ve özgünlüğün sergilenmesi

2. İşlevsellik: Müşteri özetine cevap, tanımlanan kullanıcı ihtiyaçlarına cevap, pratik uygulama kalitesi

3. Yenilik: Yaygın tasarım zorluklarına alternatif yaklaşımlar sunma, tasarım düşüncesinde yeni yönler, İç Mimarlık / Tasarım alanını olumlu yönde etkileme potansiyeli

4. Tasarım Çözümü Kalitesi: Araştırma standardı ve son tasarım çözümü, yerleşik biçim ve bağlam ilişkisi, sonuç değeri

5. Sürdürülebilirlik: Ekolojik, ekonomik ve / veya sosyal sürdürülebilirlik konuları ve etkileri, tasarımla çevreye fayda sağlama oluşmaktadır.

Ücret;

IFI DDA Profesyonel Giriş Ücreti: 250 ABD Doları

IFI DDA Öğrenci Giriş Ücreti: 60 ABD Doları

Giriş ayrıca giriş başına 0,30 ABD Doları tutarında işlem ücreti almaktadır. Ödeme sadece kredi kartı ile yapılır. Tüm kart ödemelerinde %2,9 işlem ücreti alınmaktadır. Kabul edilen kartlar: America Express, MasterCard, Visa, Diners Club ve Discover.

 

Detaylar için: https://ifiworld.org/ifi-dda/

Haber

11/07/2019 T.C. İZMİT 1. İLÇE SEÇİM KURULU BAŞKANLIĞINDAN DUYURUDUR.

TMMOB İçmimarlar Odası Kocaeli Şubesinin 1. Olağan Genel Kurulunu 20 – 21 Temmuz 2019 tarihinde Cedit Mah. Muzaffer Fidan Sokak No: 1 / 12 İzmit – Kocaeli” adresinde saat 09.00 – 17.00 saatleri arasında, çoğunluk sağlanamadığı takdirde 27 – 28 Temmuz 2019 tarihinde 20 – 21 Temmuz 2019 Ankara adresinde 09.00 – 17.00 saatleri arasında gerçekleşecektir.

Genel Kurula katılacakları kapsayan üye listesi ile gündem 14 – 15 – 16 Temmuz 2019 tarihlerinde Şubemizde asılmak suretiyle 3 gün ile ilan edilecektir. Üye Listesine itirazı olanların, itirazlarını ilan süresi içerinde, belgeleri ile birlikte, doğrudan İzmit 1. İlçe Başkanlığına yapmaları gerekmektedir.


Kanuni itiraz süresi geçtikten sonra listeye yapılacak itirazların İzmit 1. İlçe Başkanlığı tarafından dikkate alınmayacaktır.

İlanen duyurulur.

 


ADRES:

 

İzmit 1. İlçe Başkanlığı

Körfez Mah. Hafız Binbaşı Cad. Kocaeli Adliyesi K: 2

İzmit - KOCAELİ

Haber

24/06/2019 KOCAELİ ŞUBE KURULUYOR

 

Sayın Üyemiz;

14 – 15 Nisan 2018 tarihlerinde gerçekleştirmiş olduğumuz TMMOB İçmimarlar Odası 24. Olağan Genel Kurulu’nda Kocaeli Şubesinin açılması yönünde karar alınmış olup, alınan karar doğrultusunda Kocaeli, Sakarya ve Düzce illeri Kocaeli Şube'ye bağlanmıştır. 

Alınan karar doğrultusunda TMMOB İçmimarlar Odası Kocaeli Şubesinin 1. Olağan Genel Kurulu 20 Temmuz 2019 Cumartesi günü saat 13.00’da TMMOB İçmimarlar Odası “Cedit Mah. Muzaffer Fidan Sokak No: 1 / 12 İzmit – Kocaeli” Adresinde  aşağıda yer alan gündemle toplanacak olup. Seçimler Yine aynı adreste 21 Temmuz 2019 Pazar günü 09.00 – 17.00 saatleri arasında yapılacaktır.

20 Temmuz 2019 Cumartesi günü çoğunluk sağlanamadığı takdirde 1. Olağan Genel Kurulumuz çoğunluk aranmaksızın aynı gündem ile 27 Temmuz 2019 Cumartesi günü saat 13.00’da “Cedit Mah. Muzaffer Fidan Sokak No: 1 / 12 İzmit – Kocaeli” adresinde, Seçimler ise 28 Temmuz 2019 Pazar günü “Cedit Mah. Muzaffer Fidan Sokak No: 1 / 12 İzmit – Kocaeli” adresinde 09.00 – 17.00 saatleri arasında yapılacaktır.


Gündem:

 

1.       Açılış, Başkanlık Divanı Seçimi, Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı

2.       Genel Merkez Yönetim Kurulu Başkanı Konuşması

3.       Şube Yönetim Kurulu adına konuşmalar,

4.       Dilek ve Temenniler

5.       Yönetim Kurulu için adayların belirlenmesi ve duyurulması,

6.       Seçimler. – (İkinci Gün: - Pazar)


Saygılarımızla, 

TMMOB İçmimarlar Odası
24. Dönem Yönetim Kurulu
 

Haber

28/05/2019 im2019 Ulusal İçmimarlık Öğrencileri Proje Yarışması başvuruları başladı!

Değerli Meslektaşımız ve Sevgili İçmimarlık Öğrencileri,

Geçtiğimiz yıl birincisi MEF Üniversitesi İçmimarlık ve Çevre Tasarımı Bölümü’nün ev sahipliğinde düzenlenen im Ulusal İçmimarlık Öğrencileri Proje Yarışması’nın ikincisi, bu yıl Bahçeşehir Üniversitesi İçmimarlık ve Çevre Tasarımı Bölümü ev sahipliğinde gerçekleşecektir.

im Yarışması, TMMOB İçmimarlar Odası adına İstanbul Şubesi’nin ortaklığıyla her yıl farklı bir içmimarlık bölümünün ev sahipliğinde gerçekleşmektedir. Tüm eğitim kurumlarını kapsayıcı ve katılımcı bir yapıya sahip olan im Ulusal İçmimarlık Öğrencileri Proje Yarışması’nın genel koordinasyonu Prof. Dr. İnci Deniz Ilgın (Marmara Üni.), Doç. Dr. Sezin Tanrıöver (Bahçeşehir Üni.), Doç. Osman Arayıcı (MSGSÜ), Dr. Öğr. Üyesi Ahmet Sezgin (MEF Üni.), Dr. Öğr. Üyesi Arzu Erçetin (TMMOB İçmimarlar Odası İstanbul Şube) ve Arş. Gör. Derya Uzal (MEF Üni.)’dan oluşan im Düzenleme Komitesi tarafından yürütülmektedir.

Bu yarışmanın amacı, Türkiye ve KKTC'deki İçmimarlık/İçmimarlık ve Çevre Tasarımı Bölümleri öğrencileri ve akademisyenleri için bir iletişim platformu yaratmak; içmimarlık öğrencilerinin meslek kimliğinin güçlenmesini sağlamak; içmimarlık öğrencilerinin öğrenim ve meslek hayatları için anlamlı bir hedef oluşturmak ve içmimarlık lisans eğitimi içinde yer alan projelerin niteliğinin yükselmesine katkıda bulunmaktır.

Yarışma başvuruları www.im2019.org adresinden elektronik olarak yapılmaktadır. Katılım koşulları ve diğer tüm merak ettikleriniz için web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Yarışmanın takvimi:

Yarışma ilanı 30 Nisan 2019
Soru - Cevap dönemi 30 Mayıs-26 Temmuz 2019
Projelerin dijital teslimi için son tarih 30 Ağustos 2019
Projelerin dijital değerlendirmesi (ön eleme) Eylül 2019
Jüri Değerlendirmesi [BAU KUZEY KAMPUS] Ekim 2019
Ödül Töreni ve Kolokyum [BAU KUZEY KAMPUS] Ekim 2019

Haber

23/05/2019 İstanbul Şube Görev Dağılımı

TMMOB İçmimarlar Odası İstanbul Şubesi 13. Dönem Yönetim Kurulu 16 Mayıs 2019 tarihinde gerçekleştirmiş oldukları toplantıda yeniden görev dağılımı yapmışlardır.

 Yeniden yapılan görev dağılımına göre,

Gül Merve YILMAZER            Şube Başkanı

Onur AYGENÇ                        Şube Başkan Yrd.

Arzu ERÇETİN                         Şube Sekreteri

Dilek ATİKLİK                          Şube Saymanı

Arda ARSLAN                         Şube Yön. Kur. Üyesi

Hasan Alpay GÜLTEN              Şube Yön. Kur. Üyesi

Bayram YILDIRIM                     Şube Yön. Kur. Üyesi

 Şeklinde oluşmuştur.

 TMMOB İçmimarlar Odası İstanbul Şubemizin yeni görev dağılımı sonucunda oluşan Yönetim Kurulu’muza bu zorlu yolda başarılar dileriz. 

Haber

12/05/2019 Bursa Şube 1. Genel Kurulu Üye Listesi Askı Süreci Başladı

TMMOB İçmimarlar Odası Bursa Şubesinin 1. Olağan Genel Kurulunun 18 Mayıs 2019 Cumartesi günü Seçimler ise 19 Mayıs 2019 Pazar günü 09.00 – 17.00 saatleri arasında Bursa Akademik Odalar Birliği Yerleşkesi Odunluk Mah. Akademi Cad. No:8 A-3 Blok Zemin Kat Nilüfer / BURSA adresinde yapılacağı. Yapılacak genel kurulda çoğunluk sağlanamaz ise çoğunluk aranmaksızın 25 Mayıs 2019 Cumartesi günü yapılacak olan genel kurul toplantısına müteakip seçimlerin 26 Mayıs 2019 Pazar günü aynı yer ve saatte yapılacaktır.

Genel Kurula katılacakları kapsayan üye listesi ile gündem 12 – 13 – 14 Mayıs 2019 Pazar, Pazartesi ve Salı günlerinde Şubemizde asılmak suretiyle 3 gün ile ilan edilecektir. 

Üye Listesine itirazı olanların, itirazlarını ilan süresi içerinde, belgeleri ile birlikte, odaya başvurmaları gerekmektedir.