01/06/2017

Başımız Sağolsun...
Dün akşam saatlerinde, Şırnak'ın Şenoba İlçesi'ndeki askeri bölgelerini denetleyen rütbeli askerlerimizi taşıyan helikopterin, kalkıştan kısa süre sonra yüksek gerilim hattına çarpıp düşmesi neticesinde 13 askerimiz şehit olmuştur.

 

Bizleri derin bir acı ve üzüntüye boğan bu elim olayda şehit olan Askerlerimize Allah’tan rahmet, aileleri ve yakınlarına, Türk Silahlı Kuvvetleri ile Türk Milletine başsağlığı ve sabır diliyoruz.

 

TMMOB İçmimarlar Odası

23. Dönem Yönetim Kurulu

11/05/2017

İEÜ - İçmimarlık ve Çevre Tasarımı Bölümü [Dünya İç Mekanlar Günü - Yalın Tan]
Sayın Meslektaşlarımız, 

İzmir Ekonomi Üniversitesi, İçmimarlık ve Çevre Tasarımı Bölümü, Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi - Uygulamalı Atölye kapsamında, Dünya İç Mekanlar Günü'nü seminer etkinliği ile kutluyor! Yalın Tan + Partners firmasının kurucusu Yalın Tan'ın, disiplinlerarası tasarım markası ''Too Many Disciplines'' (Çok Fazla Disiplin)'i anlattığı seminer gerçekleştirilecek. Tasarıma felsefi bakışıyla, gelecek nesillere aktaracak değerli bilgilere sahip, başarılı içmimar Yalın Tan, seminerin ardından, katılımcıların sorularını yanıtlayacak. Etkinliğimizde sizleri de aramızda görmekten zevk duyarız.

Dünya İç Mekanlar Günümüz kutlu olsun!

Yer: İzmir Ekonomi Üniversitesi, GSTF Binası (D Blok), D 022
Tarih: 17 Mayıs 2017
Zaman: 12:00-14:00
31/03/2017

Bilirkişilik ve Kamulaştırma Bilirkişiliği Eğitim Semineri 29 – 30 Nisan 2017
Bilirkişilik ve Kamulaştırma Bilirkişiliği Eğitim Semineri

29 – 30 Nisan 2017

Neva Palas Otel – ANKARA

 Sn. Üyemiz,

Hukuk ve ceza davalarındaki bilirkişiliklerle ilgili yasaların, TMMOB’ye ve Odamıza yüklediği görevler çerçevesinde; adli yargı organlarında bilirkişilik için ilgili yetkilendirmeleri yapmak amacıyla, Odamız tarafından Bilirkişilik ve Kamulaştırma Bilirkişiliği Eğitim Semineri Ankara Neva Palas Otel’de gerçekleştirilecektir.

 

Öncelikle tekrar hatırlatmak isteriz ki,

Bilirkişi Kimdir? Ve Görevleri Nelerdir?

Bilirkişi, yargılama sürecinde çözümü özel ve teknik bir bilgiyi gerektiren konularda, yargıç tarafından bilgi ve görüşüne başvurulan ve yargılamada çözümü kolaylaştıran kişidir.

Bilirkişi olarak görev yapan teknik eleman, adaletin oluşmasına yardımcı olur. Bilirkişinin sağladığı bilgileri değerlendirmek ve sentez yapmak görevi yargıca aittir. İyi bir bilirkişi olabilmek için sadece bilimsel ve teknik yönlerden hazırlık yeterli değildir. Bilirkişi, bilimsel sonuçları yargıç için anlaşılabilir hale getirmeyi de becerebilmelidir.

Bu çerçevede bilirkişinin; yeri, önemi ve özellikleri, nasıl atanacağı, sorumlulukları ve bilirkişi raporunun hazırlanması önem kazanmaktadır.

Hukuk ve ceza davalarındaki bilirkişilikler ile yasaların TMMOB’ye ve Odamıza yüklediği görevler çerçevesinde, yapılacak olan eğitimin amacı;

1 - Ülkemiz adalet sisteminde yargıya yardımcı olunması ve mevzuat açısından gerekli olan Bilirkişilik hizmetlerinin amacına uygun, meslek bilgisi ve deneyimi ile etik kurallar çerçevesinde yürütülmesi için gereken uyumun sağlanması,

2 - Bilirkişilerin, toplumsal sorumluluk bilinci ile görev yapma, doğruyu beyan etme, tarafsız davranma ve görevini özenle yerine getirme, herkesin üzerinde birleşebileceği, kabul edilebilir, objektif ve bilimsel görüş bildirme, sübjektif değerlendirmelerden kaçınmak zorunda olmaları gibi sıralanabilecek konularda bilgilendirilmeleridir.

Buradan hareketle Odamızca; kamu kurum ve kuruluşları, mahkemeler ile gerçek ve tüzel kişilerin talepleri üzerine bilirkişilik, eksperlik, hakemlik ve teknik müşavirlik hizmetlerinde görev alacak Odamız üyesi bilirkişilerin nitelikleri, eğitimleri ile çalışma esaslarının belirlenmesi ve bilirkişilik yapacak meslektaşlarımızı yürürlükteki mevzuat kapsamında bilgilendirmek amacıyla her yıl Yönetim Kurulumuz tarafından bilirkişilik eğitim programı düzenlenmektedir.

TMMOB Bilirkişi listelerinin Oda bilirkişi eğitimlerine katılarak belge alanlardan oluşturulmasını zorunlu kılmaktadır.

Odamızın Bilirkişi Listesine eklenecek ve İcra ve Asliye Mahkemelerinin Odamızdan talebi doğrultusuna Odamız tarafından bilirkişi olarak atanacaktır. Aynı zamanda, Bilirkişilik Sertifikasını alan üyelerimiz başvurmaları durumunda İcra ve Asliye Mahkemeleri tarafından direkt olarak da görevlendirilebilecektir

29 – 30 Nisan 2017 tarihlerinde gerçekleşecek olan sertifikalı “Bilirkişilik Eğitimi” için kayıtlar başlamış olup, son başvuru tarihimiz 21 Nisan 2017 Cuma günü saat 17:00’ ye kadardır.

Bilirkişilik ve Kamulaştırma Bilirkişiliği Eğitim Semineri Ankara Neva Palas Otelde yapılacak olup, Kurs Bedeli Konaklama isteyen üyelerimiz için 800,00 TL, Konaklama istemeyen üyelerimiz için 600,00 TL dır. Söz konusu bedelin yatırılmaması durumunda sertifika programı için başvuru kabul edilmeyecektir. Kurs sonunda yapılacak olan sınavdan başarı ile geçen üyelerimize sertifika düzenlenecektir.

Katılım sayısına göre Eğitimin yapılacağı yer bilgileri değişiklik gösterebilir.

Katılım İçin Gerekli Şartlar; 

1.      İçmimarlar Odasına en az 3 yıl kayıtlı olmak.

2.      Aidat borcu olmamak

3.      Eğitim ücretini yatırmış olmak

4.      İçmimarlar Odası Onur Kurulu’ndan hiçbir ceza almamış olmak

5.      Eğitimin başlama tarihine göre son 6 aya ait Adli Sicil kaydı (e-Devlet şifreniz ile şu adresten alabilirsiniz: https://www.turkiye.gov.tr/)

 

KAYIT BAŞVURU FORMU İÇİN TIKLAYINIZ…

EĞİTİM PROGRAMI İÇİN TIKLAYINIZ…

Lütfen başvuru formunu dikkatlice doldurduktan sonra bilgi@icmimarlarodasi.org.tr adresine dekont ile e-posta olarak yollamanızı rica eder, çalışmalarınızda başarılar dileriz.

 

Banka Hesap Bilgileri:

T.C. Ziraat Bankası Yıldızevler Şubesi ( Şube Kodu 0919 ) 57209156 -5001

IBAN NO: TR89 0001 0009 1957 2091 5650 01

30/03/2017

ODAMIZ ÜYELERİNE YÖNELİK TOBB ETÜ HASTANESİ İLE PROTOKOL YAPILDI
TMMOB İçmimarlar Odası ve TOBB ETÜ Sağlık Eğitimi Uygulama ve Araştırma Merkezi
( TOBB ETÜ Hastanesi ) ile işbirliği protokolü imzalanmıştır.

 

Bu protokol ile Odamız üyeleri ile bakmakta yükümlü oldukları yakınlarının TOBB ETÜ Hastanesinde aşağıda yer alan hizmetler üzerinden belirli indirimler uygulanacaktır.

Odamıza kayıtlı üyelerimize verilen hizmetler aşağıda belirtilmiş olup, söz konusu hizmet indiriminden yararlanabilmeniz için  Odamıza ait kimlik kartınız ile birlite Nüfus Cüzdanı, Ehliyet vb. gibi kimlik belgeleri ile başvurmanız yeterli olacaktır.

TOBB ETÜ Hastanesi'nde tedavi gören üyelerimiz ve bakmakta yükümlü oldukları yakınlarının tedavi faturaları, Hastaneye Üyelerimiz tarafından ödenecektir. 


HİZMET

NORMAL
FİYAT

ÜYELERİMİZE
ÖZEL FİYAT

MUAYENE

             305,01 TL

             155,25 TL

ALKELEN FOSFATAZ ( ALP )

               31,05 TL

               24,84 TL

ALANİN AMİNOTRANSFERAZ ( ALT-SGPT)

               31,05 TL

               24,84 TL

ASPARTAT TRANSAMİNAZ ( AST-SGOT)

               31,05 TL

               24,84 TL

BİLURUBİN,DİREKT

               18,63 TL

               14,90 TL

BİLURUBİN,TOTAL

               18,63 TL

               14,90 TL

GAMMA GLUTAMİL TRANSFERAZ ( GGT )

               43,47 TL

               34,78 TL

GLİKOLİZE HEMOGLOBİN ( HB A1C )

             111,78 TL

               89,42 TL

GLUKOZ ( AÇLIK )

               18,63 TL

               14,90 TL

HDL KOLESTEROL

               37,26 TL

               29,81 TL

KAN ÜRE NİTROJENİ ( BUN )

               24,84 TL

               19,87 TL

KREATİN KİNAZ- MB ( CK-MB)

               74,52 TL

               59,62 TL

LDL KOLESTEROL

               55,89 TL

               44,71 TL

TRİGLİSERİD

               31,05 TL

               24,84 TL

ÜRİK ASİT

               31,05 TL

               24,84 TL

KAN SAYIMI, OTOMATİZE ( 22 PARAMETRE )

               80,73 TL

               64,58 TL

İDRAR TETKİKİ - ( TİT VE MİKROSKOBİ )

               24,84 TL

               19,87 TL

BOĞAZ KÜLTÜRÜ

               49,68 TL

               39,74 TL

AKCİĞER GRAFİSİ P.A. ( TEK YÖN )

             124,20 TL

               99,36 TL

06/01/2017

BU SEFER İZMİR… BU VAHŞET DAHA NE KADAR SÜRECEK?
BU SEFER İZMİR… BU VAHŞET DAHA NE KADAR SÜRECEK?

 

05 Ocak 2017 Perşembe günü İzmir Bayraklı'daki adliyenin C kapısının önünde gerçekleşen bombalı saldırıyı şiddetle kınıyoruz. 23. Dönem Yönetim Kurulu olarak, masum vatandaşlarımıza yönelik bu akıl ve vicdan yoksunu saldırıları lanetlemeye devam edeceğiz.
Türkiye’yi çevreleyen terör rüzgârlarının artık bir son bulmasını istiyoruz.

Ülkemizin birlik ve bütünlüğünü bozmaya yönelik bu hain saldırıyı gerçekleştiren terör örgütleri ile onları destekleyen yandaşlarının artık bir an önce ortadan kaldırılmasını temenni ediyoruz. Milletimiz, birlik ve beraberlik içinde geçmişte olduğu gibi şimdi de terörün üstesinden gelecek azim ve kararlığa sahiptir.

Her geçen gün yenisi yaşanan saldırılarla Ülkemizde geniş bir alana yayılan terörün getirdiği şiddet; insanlık suçlarının artmasına, milletimizin güvenli ve sağlıklı bir çevrede yaşam hakkının kısıtlanmasına sebep olmaktadır.

Gerçekleştirilen bombalı saldırıda, vatan savunması için canlarını feda eden kahraman şehitlerimize Allah’tan rahmet, yakınlarına ve milletimize başsağlığı, yaralananlara da acil şifalar diliyoruz.

 

 

03/01/2017

İzmir Şube Olağanüstü Genel Kurulu
 

03.01.2017

 

Sayın Üyemiz,

 

 

TMMOB İçmimarlar Odası İzmir Şubemizin Olağanüstü Genel Kurulu aşağıda yer almakta olan gündem ile
07 Ocak 2017 Cumartesi günü saat 10.00’da  “1440 sokak Akhan Apt. No: 6 K:1 D: 12 Alsancak – İzmir” adresinde, seçimlerin ise yine aynı adreste 08 Ocak 2017 tarihinde 09.00 – 17.00 saatlerinde yapılacaktır.

 

Meslek Örgütümüz, Şubemiz ve Mesleğimiz adına Olağanüstü Genel Kurulumuzda siz değerli üye meslektaşlarımızı aramızda görmekten dolayı mutluluk duyacağımızı bildirir çalışmalarınızda başarılar dileriz.

Saygılarımızla,

 

TMMOB İçmimarlar Odası

23. Dönem Yönetim Kurulu

 

 

 

 

İzmir Şube Olağanüstü Genel Kurul Gündemi

 

 1. Açılış, Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı’nın Okunması,

 2. Başkanlık Divanı Seçimi,

 3. Yönetim Kurulu ve Şube Yönetim Kurulu Adına Konuşmalar,

 4. Şubenin Çalışma, Mali Ve Denetleme Raporlarının Okunması, Görüşülmesi ve Yönetim Kurulu’nun Aklanması,

 5. Yeni Dönem Çalışmaların İçin İlkelerin Saptanması,

 6. Yönetim Kuruluna Aday Asil ve Yedek Üyelerin Belirlenmesi, Duyurulması,

 7. Dilek ve Öneriler

 8. Seçimler. ( İkinci Gün )

   

   

 

 

 

23/12/2016

BASINA ve KAMUOYUNA
BASINA ve KAMUOYUNA;

 

Son dönemlerde yaşadığımız sıkıntılı olayları TMMOB İçmimarlar Odası Yönetim Kurulu olarak üzüntü ve endişe içinde takip etmekteyiz.

 

17 Aralık 2016 tarihinde Kayseri’de askerlerimize yönelik gerçekleşen bombalı hain saldırı, 

 

19 Aralık 2016 tarihinde Ankara Çağdaş Sanatlar Merkezi'ndeki bir resim sergisi açılışı sırasında gerçekleşen saldırıda hayatını kaybeden Rusya’nın Ankara Büyükelçisi Andrey Gennadiyeviç KARLOV’un öldürülmesi,

 

21 Aralık 2016 tarihinde Kalkan Operasyonu sırasında şehit düşen 16 Askerimizin yanı sıra vahşice öldürülen 2 askerimiz, bunlar sadece son bir hafta içerisinde gerçekleşen terör olayları…

 

Türkiye’yi çevreleyen terör rüzgârlarının artık bir son bulmasını istiyoruz. Tüm bu saldırıların ülkemizde huzuru bozmak ve ülkeler arasında ihtilaf yaratmak için yapıldığının farkındayız. Bu tip vahşi eylemlerle ülkemizin huzur, güvenlik ve istikrarını bozmayı amaçlayanlar karşısında, milletimiz tek yürek olarak kararlı bir duruş sergileyecektir.

 

Temennimiz ülkemizin bir an önce barış ve huzur ortamına kavuşmasıdır. Bu topraklarda kaybedilen her can bizim canımızdır.

 

Ve son olarak Rize ilimizin meydanında bulunan Atatürk Heykelinin kaldırılması…

 

Başka Türkiye yok, Türkiye Cumhuriyetinden başka sığınacağımız liman yok… Mustafa Kemal ATATÜRK’ e, onun ilke ve inkılaplarına sahip çıkmak her vatan evladının başlıca görevidir. 

Rize’de saygısızca yapılan bu hareketi KINIYORUZ… Eminiz ki Rize halkı da yapılan bu durumdan rahatsızdır. Bir an önce yapılan bu hatadan dönülmesini istiyoruz…

 

Saygılarımızla,

 

Emrah KAYMAK

TMMOB İçmimarlar Odası

Genel Başkan

30/11/2016

ADANA’DA ÇIKAN YANGININ SEBEBİ DENETİMSİZLİKTİR..
ADANA’DA ÇIKAN YANGININ SEBEBİ DENETİMSİZLİKTİR..

 

Adana'nın Aladağ İlçesi'nde dün akşam saatlerinde 3 katlı bir kız öğrenci yurdunda çıkan yangın nedeniyle, 11'i kız öğrenci ve 1 görevli olmak üzere 12 kişi hayatını kaybettiği, 22 öğrencinin de yaralandığı haberi tüm Ülkemizi derin bir üzüntüye yol açmıştır.

 

Yaşadığımız bu büyük acı nedeniyle kaybettiğimiz öğrencilerimize Allah’tan rahmet, ailelerine ve toplumumuza başsağlığı, yurt binasından yaralı olarak kurtarılan çocuklarımıza da acil şifalar diliyoruz.

 

Kamu yararı ve güvenliği açısından Yapı Denetim Mevzuatı kapsamında İçmimarların da yapı denetimlerinde tanımlanmasının gerekliliğini bu acıyı yaşamadan önce de defalarca uyardık. İçmimarlık meslek alanının, öğretim kurumları, hastaneler, oteller vb. gibi doğrudan kamu hizmeti verilen yapılardaki önemi maalesef yaşanan acı olaylarla ortaya çıkmaktadır. 

 

Adana’da meydana gelen vahim yurt faciasının en önemli nedenlerinden bir tanesi uzman görüşleri alınmadan proje ve uygulama denetiminden geçmeden yerleştirilen, yangın dayanım sınıfı konaklama amaçlı tesislere,  uygun olmayan yangın sırasında zehirli gaz çıkaran donanımlardır.

 

İç mekânlar tasarlanırken yapı sınıfı ve kullanım amacı dikkate alınarak tasarlanır ve uygulanacak malzemelerin yangın dayanım sınıfları binaların yangından korunmasına dair yönetmelik hükümlerince hesaplanarak ilgili uzmanlarca denetlenmelidir.

 

Bir iç mekânda 90 saniye yangın dumanına maruz kalmak hayati tehlikeye sebep olur. İç mekânlar tasarlarken yangın kaçış mesafelerini ve iç mekanlarda kullanacakları malzemelerin yangın dayanımlarını, binaların yangından korunması hakkında yönetmelik kriterlerine göre tasarlamalıdır.

 

Yapılarda İç mekân donanımına ilişkin işlerin ve denetimlerinin, alanında uzman içmimarlarca yapılmasının yasal bir zorunluluk haline getirilmesi, imar mevzuatında mimari projeye ek olarak içmimari projenin de talep edilmesinin kamu yararı ve güvenliği açısından yapı üretim ve denetim süreçlerinde içmimarlık uzmanlık alanından yararlanılmaması ve bu süreçlerde içmimarların bulunmamasının bir sonucu olup, yapı üretim süreçlerinde ve yapı denetim kuruluşlarında içmimar bulunması gerekliliğini bir kez daha ortaya çıkarmıştır.

Ülkemizde bir daha can kayıplarının yaşanmaması için, Genel Merkez ve tüm Şubelerimiz ile birlikte kurum ve kuruluşlarımızla işbirliğine hazırız. Hep birlikte bu acıların önüne geçelim…

TMMOB İçmimarlar Odası

23. Dönem Yönetim Kurulu Adına

 

Emrah KAYMAK

Genel Başkan

 

28/11/2016

1. İçmimarlık Çalıştayı - Sonuç Bildirgesi
TMMOB İçmimarlar Odası’nın ilkini düzenlediği ve yılda 2 defa düzenlemek için karar aldığı İçmimarlık Çalıştay’ı Antalya Şubemizin ev sahipliğinde B Business Hotel“ de Graniser Seramik firmasının katkılarıyla 14-15-16 Ekim 2016 tarihlerinde gerçekleştirilmiştir.

14 – 15 Ekim 2016 tarihlerinde TMMOB İçmimarlar Odası Genel Merkez Yönetim Kurulu Üyeleri, Şube Yönetim Kurulu Üyeleri ve Üniversitelerin İçmimarlık Bölümlerinde Bölüm Başkanlığı’nı yürütmekte olan İçmimar meslektaşlarımızın katılımıyla gerçekleşen 1. İçmimarlık Çalıştayında; üye sayının artması, af yapılandırması, mesleğin sorunları ve akademik sorunlar görüşüldü.

16 Ekim 2016 Pazar günü ise Hettich firmasının sponsorluğunda yaklaşık 200 kişinin katılımıyla İçmimarlar Odası kahvaltı organizasyonu gerçekleştirildi. Antalya Şube 2. Başkanı Y. Burak Akay, af süreci ve çalıştay hakkında bilgi verdikten sonra, Antalya Şube Başkanı İlker Biner, önce destek verdikleri için Hettich firmasına, sonra katılım gösterdikleri için konuklara ve Merkez Genel Başkanı Emrah Kaymak’a teşekkür etti.

Konuşmanın ardından, Hettich firmasının ürünleri içmimarlara tanıtıldı ve üye olmayan meslektaşlarımızın üyeliği sağlandı.

1. İçmimarlık Çalıştayı Sonuç Bildirgesi ve İçmimarlık Bölüm Başkanları Arama Toplantısı Raporlarına aşağıdaki linklerden ulaşabilirsiniz.

 

 

Çalıştay Sonuç Bildirgesi için TIKLAYINIZ…

İçmimarlık Bölüm Başkanları Arama Toplantısı Raporu için TIKLAYINIZ…

 

 

Saygılarımızla,

22/11/2016

TMMOB İçmimarlar Odası Danışma Kurulu Toplantısı
Sayın Üyemiz,

TMMOB İçmimarlar Odası 23.Dönem 1.Danışma Kurulu toplantısı 17 Aralık 2016 Cumartesi günü saat 10.00’da Ankara’da yapılacaktır.
17 Aralık 2016 tarihinde gerçekleştireceğimiz Danışma Kurulumuzun programı daha sonra bildirilecek olup, 1. Danışma Kurulu Toplantısına katılım sayısına göre yapılacak yer belirlenecektir.

Organizasyonun yapılabilmesi için 30 Kasım 2016 tarihine kadar katılım ile ilgili olarak 0 312 441 05 96 - 97 Numaralı telefonlardan tarafımıza bilgi vermenizi rica eder, çalışmalarınızda başarılar dileriz.

Saygılarımızla,

TMMOB İçmimarlar Odası
23. Dönem Yönetim Kurulu